Infekcje

Pierwsze trzy lata naszego dziecka, to okres, kiedy bobas jest najbardziej podatny na różne choroby. Z mlekiem matki oczywiście otrzymuje pewne przeciwciała i wzmacnia swój organizm, jednak wiele zależy również na podejściu samych rodziców do higieny maluszka.

Dziecko rozwija się prawidłowo, a my zauważamy, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko! Nie można jednak przesadzać. Warto pozwolić maluchowi próbować dotykać różnych rzeczy, jednak z drugiej strony warto dotrzymywać nawyk mycia rąk. Niech się ubrudzi przy zabawie w piaskownicy, jednak wieczorem przed pójściem do łóżka, dotrzymujmy regułę brania kąpieli, mycia ciała i zębów.

Nie dla żartów na rynku istnieje cała skala kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Nie można kąpać dziecka przy użyciu mydła dla dorosłych, gdyż możemy zniszczyć jego PH Używanie kosmetyków dziecięcych jest więc bardzo ważnym aspektem w kwestii utrzymywania higieny naszego dziecka.

Przesadna pielęgnacja klinicznej czystości dziecka może mu zaszkodzić, więc jako rodzice powinniśmy znać umiar tego, co dobre dla naszego dziecka. Nie dla dowcipu mówi się, iż dzieci są brudne. Niech się jednak brudzą tym, co im nie zaszkodzi lub nie naruszy immunitetu. My później dajmy o podstawowe czynności związane z higieną, aby wybudować pewne nawyki tego małego człowieka.