Pieluchy jednorazowe i alternatywy

Rodzaj pieluch, do jakich przyzwyczailiśmy nasze dziecko, będzie miał wpływ na tempo odzwyczajania go od nich. Od pieluszek tetrowych często łatwiej oduczyć dziecko. Będzie ono widziało zachętę w tym, iż nie musi nosić nieprzyjemnych mokrych pieluszek, które czasem nawet ziębią.

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe natomiast używane na co dzień powodują to, iż dziecko nie zauważa nawet, że ma mokre pieluszki. Są one bowiem produkowane tak, aby jak najlepiej odprowadzały wilgoć. Dziecko nie zgłasza, więc nawet faktu, że pieluszki już nie są przyjemne. O ile jednak używamy jednorazówek z umiarem, możemy osiągnąć celu odzwyczajania od pieluszek w normalnym trybie oraz w odpowiednim wieku dziecka.

Pieluchy nie jednorazowe

Najczęściej używanymi pieluchami są właśnie pieluszki tetrowe, które można zakupić w wielu kolorach, z nadrukiem lub bez, pieluszki jednorazowe, majteczki z możliwością zmiany wkładu i inne. O ile rodzice nie są przekonani do pieluch tetrowych lub nie mają w czasie przechadzki warunków do przewijania dziecka, warto pomyśleć o alternatywach.

Wszystko praktycznie zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się nasze dziecko i od naszej gotowości do jego mycia, przewijania itp. Tak, więc często spotykamy się z tym, iż używanie pieluch tetrowych wymaga od rodziców większej wydajności pracy przy dziecku. Nie możemy pozostawić dziecko w mokrych „majtkach”, pieluchy tetrowej nie wyrzucamy do śmieci, pakujemy w worek, a w domu pierzemy i prasujemy, aby móc ją ponownie użyć. Pieluchy jednorazowe są o wiele łatwiejsze w obsłudze.

Wielu rodziców jednak poszukuje czegoś pomiędzy. Wtedy warto pomyśleć o majtkach z możliwością zmiany wkładek np. bambusowych, które świetnie odprowadzają wilgoć, jednak ich funkcjonalność nie jest taka jak u jednorazówek. Majtki z możliwością wymiany wkładek stoją rzeczywiście pomiędzy tetrą a jednorazówką.