Każdy w swoim czasie

Trzeba podkreślić, iż nie istnieje dana granica wiekowa, po której jakoby na hasło wszystkie dzieci przestają korzystać z pieluch. Jednemu maluszkowi przychodzi to łatwiej, innemu trudniej. Wcześniej czy później wszyscy się nauczą, jednak warto pamiętać, że ganienie dziecka za początkowe nieudane próby są błędem.

Są dzieci, które same w pewnym momencie domagają się zdejmowania ubranek i załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocnika. Innym dzieciom trzeba w tej sprawie poświęcić czas, aby zrobiły ten wielki krok naprzód.

Dziecko przed pójściem do przedszkola powinno jednak mieć zażyty system używania nocnika czy toalety oraz naturalnym powinien być dla niego również nawyk mycia rąk po załatwieniu potrzeby. Tu pojawia się problem, gdyż wielu rodziców uradowanych faktem, iż dziecko nie używa już pieluch, cieszy się tak bardzo, iż zapomina dopilnować mycia rąk. Oprócz tego, wycieranie pupy również należy do czynności, które dziecko powinno znać i umieć je wykonać przed pójściem do przedszkola.